24.09 | Spotkanie z Tomaszem Piątkiem i Grzegorzem Rzeczkowskim w Białymstoku
Spotkanie z autorami
W najbliższy wtorek zapraszamy na spotkanie z autorami bestsellerowych książek o Mateuszu Morawieckim i aferze podsłuchowej – Tomaszem Piątkiem („Morawiecki i jego tajemnice”) i Grzegorzem Rzeczkowskim („Obcym alfabetem. Jak ludzie Kremla i PiS zagrali podsłuchami”).
Spotkanie odbędzie się 24.09.2019 o godz. 18.00 w sali bankietowej Restauracji Receptura przy ul. Św. Rocha 14 w Białymstoku.
Współorganizujemy wydarzenie razem z wydawnictwem Arbitror.
Sylwetki gości
Tomasz Piątek
Ukończył lingwistykę na Uniwersytecie w Mediolanie. W latach 1995–1999 pracował jako dziennikarz w „Polityce”, RMF FM, „La Stampa”, Inforadiu, Radiostacji, oraz jako ekspert-psycholingwista. Publikował felietony w miesięczniku „Film” i w dzienniku „Życie Warszawy”, od lutego 2009 r. do września 2013 r. pisał do „Krytyki Politycznej”. Został stałym felietonistą dziennika „Gazeta Wyborcza”. W latach 2007–2012 mieszkał w Łodzi. Pracował również w reklamie. W lutym 2012 r. podjął pracę w agencji Brasil jako copywriter.
Książka Tomasza Piątka pt. „Macierewicz i jego tajemnice”, wydana w 2017 r., w ciągu miesiąca od ukazania się została sprzedana w ilości 100 tysięcy egzemplarzy. Piątek opisał w niej powiązania ministra Antoniego Macierewicza z osobami, które — co znalazło odbicie w dokumentach — miały styczność z rosyjskim wywiadem.
W odpowiedzi na tę publikację Macierewicz złożył zawiadomienie do prokuratury, zarzucając Piątkowi przemoc i groźby wobec funkcjonariusza państwowego. Tydzień później przedstawiciele organizacji pozarządowych, m.in. Reporterzy bez Granic, International Press Institute, Freedom House i Global Editors Network w liście do ministra nazwali to działanie elementem kampanii dławienia wolności wypowiedzi w Polsce.
W listopadzie 2017 r. Piątek otrzymał Nagrodę Wolności Prasy, przyznawaną przez międzynarodową organizację Reporterzy bez Granic we współpracy z telewizją TV5 Monde.
9 stycznia 2018 r. Antoniego Macierewicza odwołano ze stanowiska Ministra Obrony Narodowej. W lutym 2018 r. książka Piątka zdobyła statuetkę „Besteller Empiku 2017”.
W czerwcu 2018 r. Fundacja Mediów Sparkasse Leipzig zdecydowała o przyznaniu Tomaszowi Piątkowi nagrody za Wolność i Przyszłość Mediów. Jest pierwszym Polakiem, który otrzymał to wyróżnienie. W uzasadnieniu napisano: „Tomasz Piątek w swoim dziennikarstwie śledczym nie pozwala się zastraszyć”.
(źródło: strona internetowa wydawnictwa Arbitror)
Tomasz Piątek: Morawiecki i jego tajemnice
Gdy wkroczył na główną scenę polskiej polityki, większość komentatorów dała wyraz swemu zaskoczeniu. Kojarzony z zapleczem merytorycznym Platformy Obywatelskiej i wpływowym w tej formacji Janem Krzysztofem Bieleckim bankowiec stał się z dnia na dzień jedną z twarzy przejmującego władzę obozu Prawa i Sprawiedliwości. Szybko okazało się, że Mateusz Morawiecki nie jest jedynie dodatkiem do tej ekipy. Obdarzony szczególnym zaufaniem Jarosława Kaczyńskiego umiejętnie poszerzał zakres swych uprawnień wicepremiera. Z czasem zastąpił Beatę Szydło na stanowisku prezesa rady ministrów. Rządowa propaganda lansuje wersję, według której Morawiecki miałby być fachowcem, doświadczonym graczem gospodarczym z chlubną kartą w życiorysie z lat 80., kiedy to stał u boku ojca jako bojownik antykomunistycznego podziemia.
Tomasz Piątek zadaje sobie i nam pytanie – czy to cała prawda o obecnym premierze?
Wielomiesięczna praca w archiwach (także IPN), jak również rozmowy z ludźmi, którzy znali Mateusza Morawieckiego na różnych etapach jego życia, a także skrupulatna analiza jego działalności oraz powiązań towarzyskich, politycznych i biznesowych – wszystko to daje inny obraz, niż ten, który znamy z rządowych czy prorządowych mediów. Mateusz Morawiecki ma swoje tajemnice, Tomasz Piątek odkrywa wiele z nich.
(źródło: strona internetowa wydawnictwa Arbitror)
Grzegorz Rzeczkowski
Dziennikarz „Polityki”, z wykształcenia socjolog – europeista po Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju” i „Dzienniku”. Nominowany do nagrody Grand Press 2009 w kategorii dziennikarstwo śledcze za cykl artykułów na temat KRUS i do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2018. Autor serii artykułów na temat rosyjskich śladów w aferze podsłuchowej opublikowanych na łamach „Polityki” w latach 2018–2019.
(źródło: strona internetowa wydawnictwa Arbitror)
G. Rzeczkowski: Obcym Alfabetem. Jak ludzie Kremla i PiS zagrali podsłuchami
Afera podsłuchowa, która pięć lat temu wywołała jeden z największych kryzysów w historii Trzeciej Rzeczpospolitej, miała być historią biznesowej zemsty Marka Falenty. Tę wersję z małymi wyjątkami kupili wszyscy – od dziennikarzy po prokuratorów i sądy – choć skala tego procederu podsłuchowego jest w historii zachodnich demokracji bezprecedensowa.
Niewielu zadało sobie trud, by choć spróbować wejść w tę sprawę głębiej. Nikt do końca nie zbadał, dokąd tak naprawdę prowadzą tropy z restauracji „Sowa & Przyjaciele”, choć premier Donald Tusk mówił o scenariuszu pisanym „obcym alfabetem”.
Ta książka dowodzi, że łańcuszek powiązań prowadzi do Rosji, a konkretnie do osób związanych z Kremlem i jego tajnymi służbami. Odsłania słabość państwa i niemoc jego instytucji, które skompromitowały śledztwo w sprawie podsłuchów, oraz bulwersującą rolę w tej sprawie ludzi bliskich PiS, którzy wykorzystali „rosyjskie” nagrania z restauracji do uderzenia w rząd RP.
Falenta był w tej rozgrywce pionkiem – zdeprawowanym i zdemoralizowanym – ale jednak tylko pionkiem. Prawdziwi zleceniodawcy i beneficjenci afery podsłuchowej są lokatorami gmachów przy placu Czerwonym. A ich wspólnicy w tym procederze rządzą Polską.
(źródło: strona internetowa wydawnictwa Arbitror)