6.04 | Suwałki – solidarność z obwinionymi, marsz w obronie niezawisłości sądów i silnych samorządów

 Solidarność z obwinionymi

proces-kod-w-suwalkach-9Solidarność z osobami szykanowanymi przez „dobrą zmianę” to sens istnienia naszego stowarzyszenia, dlatego po raz kolejny jedziemy po wspierać naszych kolegów w procesie politycznym w Sądzie Okręgowym w Suwałkach. Walczymy o podstawy – o prawo do protestu przeciw nadużyciom władzy! Jedziemy też zamanifestować przeciw kłamstwom i manipulacji, która jest bronią tej władzy w walce z obywatelami i instytucjami broniącym praworządności w Polsce. W Was cała nadzieja! Dlatego też zachęcamy Państwa do odwiedzenia Suwałk w tej sprawie .

Serdecznie zapraszamy dnia 6 kwietnia br.

– 10:00 – początek rozprawy w Sądzie Okręgowym w Suwałkach (ul. Waryńskiego 45, dojazd z PKP linią 8 do przystanku „Sejneńska/Sąd”, zaś z PKS 700 metrów pieszo),
– 15:00 – konferencja z samorządowcami „Czy wspólna lista partii demokratycznych jest możliwa i potrzebna?”,
– 17:30 – wspólny marsz KOD i opozycji demokratycznej w Suwałkach „W obronie niezawisłości sądów i silnych samorządów”. Trasa marszu: Pl. M. Konopnickiej, Noniewicza, Wigierska, Kościuszki, Dwernickiego, Noniewicza, zakończenie Pl. M. Konopnickiej.


Suwalska policja odwołała się

Suwalska policja odwołała się od wyroku uniewinniającego pięcioro działaczy KOD od zarzutów naruszenia porządku publicznego podczas otwarcia wystawy o generale Andersie. Termin rozprawy apelacyjnej został wyznaczony na 6 kwietnia 2017 r.

Orzeczenie Sądu Rejonowego w Suwałkach

proces-kod-w-suwalkach-11

19 stycznia 2017 roku Sąd Rejonowy w Suwałkach orzekł, że działacze KOD nie naruszyli porządku publicznego podczas otwarcia wystawy w suwalskim Archiwum Państwowym. Ministrowie Błaszczak i Zieliński oraz Anna Maria Anders prowadzili tam kampanię wyborczą, a działacze KOD mieli pełne prawo do wyrażenia z tego powodu oburzenia. Sędzia Dominik Czeszkiewicz uzasadniał wówczas wyrok uniewinniający:

Zgodnie z orzecznictwem Trybunału Praw Człowieka wolność wyrażania opinii i zadawania pytań – w tym krytycznych – stanowi jeden z głównych fundamentów społeczeństwa demokratycznego oraz jeden z podstawowych warunków jego rozwoju i samorealizacji
Takie są wymogi pluralizmu, tolerancji i otwartości, bez których nie ma społeczeństwa demokratycznego, które jest dobrem wspólnym również, a może przede wszystkim już w wymiarze europejskim.

Sprzeciw działaczy KOD podczas otwarcia wystawy „Armia Skazańców”

anna_maria_anders_15_stycznia_2016

Sprawa dotyczy incydentu, który miał miejsce 4 marca 2016 roku – ostatniego dnia kampanii wyborczej w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu 59.(obejmującym część województwa podlaskiego, w tym Suwałki). Kandydatka PiS w tych wyborach Anna Maria Anders uczestniczyła wtedy w suwalskim Archiwum Państwowym w otwarciu wystawy „Armia skazańców” poświęconej generałowi Władysławowi Andersowi – jej ojcu. Wraz z nią byli tam szefowie MSWiA minister Mariusz Błaszczak i wiceminister Jarosław Zieliński (suwalski poseł).

Obecni na otwarciu wystawy sympatycy KOD głośno sprzeciwiali się temu przedsięwzięciu, traktując je jako wiec wyborczy PiS przeprowadzony w instytucji publicznej i za publiczne pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *