Alarm dla edukacji i nauki | 14-17.10 Białystok

Alarm dla edukacji i nauki
Jako osoby pracujące w oświacie i uczelniach wyższych, jako uczniowie i studenci, rodzice i obywatele, sprzeciwiamy się nominacji Przemysława Czarnka na ministra edukacji i nauki!
Potrzebujemy edukacji, która uczy solidarności i wrażliwości na los wszystkich ludzi. Jej celem powinno być kształtowanie społeczeństwa otwartego, w którym debaty przebiegają w atmosferze wzajemnego szacunku. Do osiągnięcia tego celu niezbędne są odpowiedzialna polityka edukacyjna i niezależne uniwersytety.
Nominacja Przemysława Czarnka na stanowisko ministra edukacji i nauki stanowi poważne zagrożenie dla tych wartości. Wypowiedzi przyszłego ministra nie tylko są świadectwem ignorancji i niekompetencji (jak np. te o “śmiertelnym żniwie feminizmu”), ale są także szokujące ze względu na ich ksenofobiczny, homofobiczny i seksistowski charakter. Tworzą one klimat prowadzący do pogłębienia systemowego wykluczenia dużej części społeczności szkół i uczelni wyższych – kobiet, osób nieheteronormatywnych, cudzoziemców i cudzoziemczyń. Jako nauczyciele i nauczycielki, członkowie i członkinie wspólnoty akademickiej oraz obywatele i obywatelki mamy obowiązek przeciwstawić się temu.
Świadomi i świadome odpowiedzialności za edukację dzieci i młodzieży oraz za rozwój polskiej nauki wzywamy do protestu przeciw powołaniu Przemysława Czarnka na to kluczowe stanowisko w polskim rządzie.
JAK MOŻESZ SIĘ ZAANGAŻOWAĆ?
? Napisz w poście/ komentarzu na wydarzeniu swoje hasło, wyraź swój protest i swoje emocje!
? Umieść zdjęcie z kartką, na której zapiszesz hasztag #NIEdlaCzarnka lub tekst, który najlepiej wyrazi Twoją niezgodę!
? Skorzystaj z naszych wzorów plakatów: (do pobrania https://ruchkod.pl/alarm-dla-edukacji-pliki/ ), które możesz umieścić w swojej szkole, uczelni, miejscu pracy, czy na balkonie lub w oknie Twojego domu.
? W dowolnym charakterystycznym punkcie miasta zrób sobie zdjęcie z tym plakatem i wrzuć w postach/komentarzach!
? Możesz też opublikować filmik, w którym wyrazisz swój protest i emocje.
? Udostępnij wydarzenie na swoim profilu i w swoich grupach, zaproś przyjaciół i znajomych!
Akcja ALARM DLA EDUKACJI I NAUKI jest ogólnopolska. Komitet Obrony Demokracji organizuje protesty w różnej formie we wszystkich regionach naszego kraju.
W związku z pandemią nie możemy zachęcać do licznych zgromadzeń, musimy być odpowiedzialni za siebie i innych. Pamiętajmy o zachowaniu pełnej ostrożności i reżimu sanitarnego.
Wydarzenie na FB
link do wydarzenia: https://fb.me/e/2WCALWNX5