Dzień SuperMatki – Solidarni z Rodzicami Osób Niepełnosprawnych

Dzień SuperMatki

26 maja to dzień wdzięczności dla matek. Za obecność, troskę, akceptację, wsparcie. Często – za konieczność uruchamiania supermocy.

26 maja to również 39. dzień protestu RON. Nie możemy zapomnieć o tych zdeterminowanych mamach, które razem ze swoimi dorosłymi dziećmi walczą o prawa osób ze specjalnymi potrzebami. To będzie dla nich słodko-gorzkie święto – spędzone na sejmowych korytarzach.

Od ponad miesiąca matki osób niepełnosprawnych na naszych oczach z nadludzką determinacją kontynuują w Sejmie swój protest. Uczestnicy tego strajku okupacyjnego apelują do rządu o spełnienie postulatów mających umożliwić osobom z niepełnosprawnościami godne życie po wejściu w dorosłość. Jednak władza pokazała, że wyborcze deklaracje gotowości do wysłuchania obywateli nijak mają się do rzeczywistości. Prawo i Sprawiedliwość najwyraźniej uważa, że wie lepiej, czego obywatele potrzebują. Uchwalone przez sejm przepisy o zwiększeniu renty socjalnej są krokiem w dobrą stronę, ale nie rozwiązują problemów wskazywanych przez rodziców dzieci niepełnosprawnych. Tymczasem władza umywa ręce od dalszych negocjacji, pomimo niezliczonych apeli opozycji, organizacji społecznych, osób publicznych i zwykłych Polaków. Zaczynają się oburzające szykany ze strony Marszałka i Straży Marszałkowskiej wobec osób protestujących w Sejmie. Politycy PiS wygłaszają insynuacje i złośliwości mające zniechęcić społeczeństwo do uczestników akcji protestacyjnej.

Nic z tego. Serca rzeszy Polaków są po stronie matek osób niepełnosprawnych. Większość z nas może sobie tylko wyobrażać, jak wiele wysiłku i poświęceń wymaga od rodziców opieka nad takim dzieckiem, skoro nie zniechęcają ich teraz tygodnie spędzone w korytarzach sejmowych. Nie bądźmy obojętni wobec tej walki! Wyjdźmy na ulicę aby okazać wsparcie protestującym rodzicom osób niepełnosprawnych. Pokażmy rządowi, że nie pozwolimy zostawić tego problemu bez rozwiązania. Na osoby najsłabsze i wymagające opieki państwa pieniądze muszą się znaleźć. To kwestia honoru, to kwestia przyzwoitości, to kwestia człowieczeństwa.

Białystok wspiera SuperMatki

Białostocka demonstracja „Dzień Supermatki – Solidarni z Rodzicami Osób Niepełnosprawnych” wspierająca walkę osób niepełnosprawnych o godne życie odbędzie się w sobotę 26 maja na Rynku Kościuszki przy fontannie. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17.00.

#solidarnizRON
#popieramprotestRON