Niech się puszcza zapuszcza!

Na nic zakazy – w długi weekend (17/18.06) tysiące osób pojechało do Białowieży, aby zaprotestować. W tygodniu koderzy wezmą udział w kolejnych protestach.

W sobotę w akcie nieposłuszeństwa obywatelskiego – spacerze po ścieżkach leśnych uczestniczyło 800 turystów, aktywistów, polityków, mieszkańców, naukowców, w tym także koderów. – Takich czasów dożyliśmy, że spacerowanie wyznaczonymi trasami po parku narodowym jest przestępstwem jakimś – mówi pani Janina, która przyjechała z Bydgoszczy. – Jestem emerytowaną nauczycielką i powiem szczerze, gdybym pracowała, przyjechałabym tu ze swoimi uczniami, żeby im pokazać, jak wygląda prawdziwy patriotyzm. A jeszcze słyszę w radiu publicznym, że jakiś szef leśników mówi o ekologach tu protestujących, że to szatan ich przysłał. Zgroza!!!

Pani Janina wraz z innymi wzięła udział w trzecim „obywatelskim spacerze”. Było zimno i czasem deszczowo, a mimo to przybyło sporo ludzi, którzy, chcieli sprzeciwić się trwającej tam wycince. Przypomnijmy, że Lasy Państwowe zamknęły dla turystów i mieszkańców ścieżki z powodu … zagrożenia pożarowego. Spacer rozpoczął się pod leśniczówką we wsi Czerlonka. Spacerującym, odwrotnie niż ostatnio, nie towarzyszyła ani straż leśna, ani policja. – Na szczęście nikogo nie wylegitymowano, nie straszono mandatami – mówi Krzysztof Majsak. – Wiem, że koderzy z Mazowsza dostali mandaty 2 tygodnie temu. Byliśmy zdecydowani na poniesienie konsekwencji.

puszcza-02-450– Na „Weekend dla Puszczy” do Białowieży powyrąb lasu, stos drewnajechało sześć osób z naszej grupy – dopowiada szefowa Świętokrzyskiego KOD, Monika Szafraniec. – Spotkaliśmy przyjaciół z małopolskiego KOD, byli też koderzy z Podlasia, Lublina, Mazowsza, Pomorza, Dolnego Śląska. Spędziliśmy tam cały weekend, zaczynając od slajdowiska z Adamem Wajrakiem, na którym opowiadał o jak żyje Puszcza. W sobotę wzięliśmy udział w obywatelskim spacerze. Obraz wyciętych drzew był naprawdę zatrważający. Mam porównanie, bo niedzielę spędziliśmy w rezerwacie ścisłym w Białowieskim Parku Narodowym, żeby zobaczyć, jak wygląda Puszcza bez poprawiania przez człowieka. Jesteśmy całym sercem za tym, żeby cała puszcza była parkiem narodowym. Dotarliśmy też do obozu obrońców Białowieży. Zawieźliśmy od Świętokrzyskich koderów zapasy jedzenia, głównie warzywa. Wcześniej zorganizowaliśmy zbiórkę w naszym regionie, zgodnie z sugestiami protestujący, bo większość z nich to wegetarianie. Obozowicze szczególnie ucieszyli się z bakłażanów. Uczestniczyliśmy w spotkaniu z przedstawicielami organizacji ekologicznych; udzielono nam informacji o stanie Puszczy, prowadzonych protestach. Ważne, żebyśmy okolicznych mieszkańców przekonali do wspólnego działania. Wieczorem był klimatyczny koncert Stanisława Soyki w Skansenie w Białowieży.

Relacja VIDEOKOD

https://www.facebook.com/VidKOD/videos/1699210347049662/

– Wajrak ma rację mówiąc, że zamykanie wstępu do lasu to uderzenie w branżę turystyczną, stąd zapewne obecność, coraz większa mieszkańców tych terenów – mówi Krzysztof. – Dowiedzieliśmy się, że użycie ciężkich maszyn, tych blokowanych przez ekologów, to nie tylko niszczenie lasu w tym ścieżek, ale i zabieranie pracy okolicznym drwalom. Odwiedziliśmy prowizoryczny obóz Greenpeace. To fajni ludzie, których trzeba wspomagać. Poznałem koderów z innych regionów, a szczególnym wydarzeniem było wieczorne ognisko u pani Danuty Kuroń.

Koncert Stanisława Sojki w Białowieży
Koncert Stanisława Sojki w Białowieży

W niedzielę dotarli inni; wielu było tu po raz pierwszy. Część z nich przeraziła się tym, co zobaczyli. – Ja byłem przygotowany, że drzewa są masowo wycinane, ale zdziwiłem się, że dopuszcza się tu sztuczne nasadzenia, bo puszcza to nie plantacja – mówi zdenerwowany koder z Pomorza.
– Podobały mi się hasła „Niech się puszcza zapuszcza!”, „Run Forest Run”, „Puszcza dla naszych dzieci” oraz „Wolna puszcza”. Było wiele osób z dziećmi, które dowiedziały się, dlaczego trzeba dbać o ten kawałek lasu i co jest groźne dla środowiska. Co ważne, kornik jest, był i będzie! I żadne wycinki nie pomogą. Zatem argument Szyszki jest nietrafiony, bo wycinki nie usuwają kornika. Ale to wyjątkowy ignorant i dewastator! Dlatego trzeba się mu sprzeciwiać. Wiem, że w Szczecinie będzie pikieta. Chętnie dołączę!

Koderzy współorganizują lub organizują następujące protesty:

W poniedziałek (19.06) o godz. 17:00 w Lublinie przy ul. Królewskiej odbędzie się pokojowy protest ekologów i organizacji pozarządowych, w tym KOD, w obronie Puszczy Białowieskiej. Sugerowany zielony strój i własne plakaty.

W środę (21.06) o godz. 18.00 w Szczecinie pod Pomnikiem Czynu Polaków zaplanowano protest KOD. Będzie to akcja poparcia protestu w Białowieży, ale też obrona Puszczy Bukowej, która ma być kolejnym celem Szyszki!

W czwartek (22.06) o godz. 18 w Warszawie w Parku im. Żeromskiego odbędzie się mityng wsparcia dla obrońców z Białowieży „Bronię Puszczy przed wycinką!”.

Także w czwartek (22.06) o godz. 18 zaprotestują koderzy w Koszalinie – protest na Placu Wolności 2/3 pod siedzibą PiS.

Informujemy, że Greenpeace Polska 24 czerwca (sobota) o godz. 16. organizuje w Warszawie marsz w obronie Puszczy Białowieskiej – zbiórka na Placu Defilad. Warto przyłączyć się!

AD

Zdjęcia: Katarzyna Karaszewska i Danuta Czechmanowska

źródło: kod-mazowsze.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *