Ponowne uniewinnienie działaczy KOD w Suwałkach

Sąd Rejonowy w Suwałkach ponownie uniewinnił działaczy KOD

Sąd Rejonowy w Suwałkach ponownie uniewinnił pięcioro działaczy KOD obwinionych przez policję o zakłócenie w tym mieście otwarcia wystawy o generale Władysławie Andersie w marcu 2016 r. Sąd uznał, że nie byli ani agresywni, ani wulgarni, i że działali spontanicznie. Sprzeciwiali się łączeniu kampanii wyborczej z wernisażem.

Wyrok jest nieprawomocny.

Sędzia Piotr Taraszkiewicz, uzasadniając wyrok, odwoływał się do Konstytucji i prawa międzynarodowego, które gwarantują obywatelom wolność wyrażania opinii i wypowiedzi.

Zachowanie obwinionych powinno być rozpatrywane w kontekście całego wydarzenia i jego okoliczności w celu zachowania obiektywizmu w tej sprawie.

proces_suwalki_03Zakończony 29 czerwca ponowny proces działaczy KOD odbywał się po tym, jak Sąd Okręgowy w Suwałkach na początku kwietnia uchylił decyzję o uniewinnieniu obwinionych o zakłócenie otwarcia w miejscowym Archiwum Państwowym wystawy o generale Władysławie Andersie. Ocenił, że sąd pierwszej instancji (suwalski sąd rejonowy) naruszył w tej sprawie zasady prawidłowej oceny dowodów i przekazał mu ją do ponownego rozpoznania. Apelację złożył oskarżyciel – Komenda Miejska Policji w Suwałkach.

Zakłócenie otwarcia wystawy w ostatnim dniu kampanii wyborczej

Zdarzenie miało miejsce w ostatnim dniu trwającej wówczas kampanii wyborczej przed wyborami uzupełniającymi do Senatu, w których o mandat ubiegała się córka generała Andersa Anna Maria Anders. Kandydatka PiS, która ostatecznie mandat zdobyła, uczestniczyła wtedy w otwarciu w Archiwum Państwowym w Suwałkach wystawy „Armia Skazańców”, poświęconej jej ojcu – gen. Władysławowi Andersowi. Wraz z nią byli tam m.in. szef MSWiA Mariusz Błaszczak i jego zastępca Jarosław Zieliński.

proces_suwalki_04

Otwarcie zostało zakłócone przez grupę osób, które protestowały przeciwko prowadzeniu kampanii wyborczej w takim miejscu. Doszło do utarczek słownych. Po kilku miesiącach pięciu osobom policja postawiła zarzuty z kodeksu wykroczeń, dotyczące naruszenia porządku w miejscu publicznym.

Uzasadnienie

Uzasadniając wyrok sędzia Taraszkiewicz podkreślał:

Sąd uznał, że zgromadzony w sprawie materiał dowodowy nie pozwala na przypisanie odpowiedzialności za zarzucane obwinionym czyny. Zachowanie obwinionych powinno być oceniane na tle całego zdarzenia i jego kontekstu i okoliczności, bowiem tylko w ten sposób może być respektowana zasada obiektywizmu. Wypowiedzi oskarżyciela wskazują, że wyrywa on zachowania obwinionych z kontekstu.

Nazwał podejście oskarżyciela do zachowania obwinionych jako jednostronną i wybiórczą ocenę.

Zachowań obwinionych nie należy rozpatrywać w oderwaniu od kontekstu i całości okoliczności. Nie należy tych zachowań traktować przez instrumentalne traktowanie art. 51 Kodeksu wykroczeń z pominięciem zapisów Konstytucji oraz aktów prawa międzynarodowego.

Powoływał się na artykuł 54 Konstytucji o swobodzie wypowiedzi, obejmujący zarówno treść, jak i ich formę.

Wolność wyrażania swoich poglądów oznacza wolność wszelkich zachowań, tj. działań stanowiących formę ekspresji własnych myśli – podkreślał. – Przyjmuje się, że swoboda debaty publicznej w państwie demokratycznym jest jednym z najważniejszych warunków wolności swobód obywatelskich. Wytyczając dopuszczalną granicę wypowiedzi krytycznych, uwzględnić należy, że granica ta powinna być zdecydowanie szerzej zakreślona w stosunku do krytyki funkcjonariuszy publicznych, niż podmiotów prywatnych.

Sędzia zarzucił też oskarżycielowi generalizowanie zachowań obwinionych, co jest – jak stwierdził – niezrozumiałe i razi dowolnością. Zaznaczył także, iż nie ma dowodów, aby obwinieni działali w porozumieniu jako współsprawcy.

Oskarżyciel ze znanych sobie tylko powodów wszystkich wrzucił do jednego worka.

Zachowania obwinionych miały charakter całkowicie spontaniczny. Nie były ze sobą skoordynowane.

Kampania

Sędzia Taraszkiewicz przyznał, że otwarcie wystawy zbieżne z finiszem kampanii wyborczej Anny Marii Anders mogło budzić wątpliwości co do przypadkowości.

W kontekście zachowania obwinionych istotne jest to, czy wypowiedzi osób uczestniczących w otwarciu wystawy wiązały się z jej tematem. Zachowanie obwinionych należałoby ocenić inaczej, jeśli zakłócaliby oni otwarcie uroczystości, gdyby organizatorzy wypowiadali się na temat samej wystawy. Taka sytuacja jednak nie miała miejsca. Obwinieni zareagowali na słowa stanowiące elementy kampanii wyborczej.

Sąd odniósł się również do zeznań w trakcie procesu powołanego na świadka wiceministra Zielińskiego:

Do zeznań Jarosława Zielińskiego należało podejść z dużą ostrożnością. Publiczne wypowiedzi świadka wskazują bowiem, że jest on bardzo krytycznie nastawiony do obwinionych i ich zachowań.

Sędzia przytoczył wypowiedzi wiceministra z wywiadów, jakich udzielał w odniesieniu do tej sprawy, nazywając obwinionych awanturnikami i zwyrodnialcami:

Można powiedzieć, że świadek już wcześniej wydał na obwinionych wyrok, twierdząc, że doszło podczas tego spotkania do zakłócania porządku. Sąd uznał, że zeznania świadka są stronnicze i nieobiektywne.

Fakty są takie, że z ust ministra Mariusza Błaszczaka i Anny Marii Anders zostały wypowiedziane słowa, które można było potraktować jako elementy kampanii wyborczej. Reakcja obwinionych stanowiła sprzeciw przeciwko prowadzeniu kampanii wyborczej za publiczne pieniądze w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Gdyby do tego nie doszło, zachowania obwinionych byłyby zupełnie inne. Wypowiedzi odnosiły się do zbliżających się wyborów, a z tematyką wystawy nie miały nic wspólnego.

Zachowania obwinionych zdaniem sądu nie wywołały powszechnych negatywnych ocen społecznych i nie były sprzeczne z przyjętymi normami zachowania.

proces_suwalki_02

Wyrok pokazuje, że trzeba reagować na łamanie prawa przez PiS. Sędzia po raz kolejny powołał się na Konstytucję i uznał, że słowa min. Zielińskiego i senator Anders były agitacją wyborczą.

Zdjęcia: Katarzyna Karaszewska


Uzasadnienie wyroku

Link: https://www.facebook.com/100000740137198/videos/1626612110706778/

Media o wyroku

media-gazeta-800

Polsat News

Proces ws. zakłócenia otwarcia wystawy o gen. Andersie. Działacze KOD uniewinnieni – link

TVN24

Byli oskarżeni o zakłócanie otwarcia wystawy o Andersie. Działacze KOD ponownie uniewinnieni – link

Radio Białystok

Suwalski sąd ponownie uniewinnił osoby obwinione o zakłócenie otwarcia wystawy o gen. Andersie – link

Radio 5

Ponownie – niewinni – link

Gazeta Wyborcza

Działacze KOD ponownie uniewinnieni [AKTUALIZUJEMY] – link

Współczesna

Sędzia dostał owację od działaczy KOD-u – link

Koduj24.pl

Działacze KOD ponownie uniewinnieni w Suwałkach – link

Wirtualna Polska (wp.pl)

Porażka policji. Jest decyzja sądu ws. „wiecu PiS” – link

Niebywałe Suwałki

Uniewinnienie ws. zakłócenia porządku podczas otwarcia wystawy o żołnierzach Andersa (audio) – link

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *