Strajk dla Ziemi! Pierwszy protest, 15 stycznia pod Ratuszem

Strajk dla Ziemi! Pierwszy protest, 15 stycznia pod Ratuszem

Drodzy KODerzy,

Tym razem piszemy w sprawie apolitycznej i globalnej. Sprawie, która była, jest i będzie aktualna dopóty, dopóki międzynarodowa społeczność nie zmobilizuje się, by wywrzeć nacisk na rządzących i korporacje.

Chodzi o zagrożenia związane ze zmianą klimatu – przede wszystkim podnoszeniem się globalnej temperatury. Zgodnie z październikowym raportem IPCC sporządzonym na zamówienie ONZ, ludzkość ma czas do 2030 roku aby obniżyć emisję gazów cieplarnianych o połowę, i tym samym zapobiec wzrostowi temperatury globalnej o więcej niż 1,5˚C w porównaniu do ery przedprzemysłowej.

Po grudniowym szczycie klimatycznym w Katowicach przekonaliśmy się, że światowi przywódcy wciąż nie zamierzają podjąć adekwatnych kroków aby ograniczyć poziom emisji. Jednak obywatele na całym świecie zaczynają rozumieć, że jeśli takie kroki nie zostaną podjęte w ciągu najbliższych kilku lat, globalna katastrofa jest w zasadzie nieunikniona.

Na kanwie gorących dyskusji klimatycznych, w listopadzie 2018 powstał międzynarodowy, apolityczny, globalny ruch Earth Strike (Strajk dla Ziemi). Jego celem jest zorganizowanie protestów w wielu miejscach na całym świecie, by zwrócić uwagę rządzących i korporacji na to, że zagrożenia związane ze zmianami klimatu to najważniejszy problem naszych czasów.

Protesty te będą odbywać się w wielu krajach, kolejno 15 stycznia, 27 kwietnia, 1 sierpnia. Mają one stopniowo budować klimatyczny ruch oporu po to, by 27 września 2019 mógł zacząć się strajk generalny na skalę światową: Strajk dla Ziemi. Ma on doprowadzić do tego, by kluczowi decydenci nie mogli dłużej ignorować kwestii ochrony środowiska.

Kwestii, która dotyczy nas wszystkich.

15 stycznia protesty odbędą się w siedmiu miastach w Polsce – w tym także w Białymstoku – i wielu innych częściach świata. Zachęcamy Cię, byś tego dnia przyszła/przyszedł o 17:00 pod fontannę przy białostockim Ratuszu. Pokażmy światu, że problem globalnego ocieplenia jest realny – i że jeśli nie zrobimy niczego teraz, to za kilka dekad Ziemia zmieni się nie do poznania.

Więcej informacji

Aby uzyskać więcej informacji, zapraszamy na Facebooka Strajku dla Ziemi lub anglojęzyczną stronę ruchu (wersja polska jest obecnie w budowie):

Link do wydarzenia na FB (Protest w Białymstoku 15 stycznia): https://www.facebook.com/groups/2515436808473218/2526894607327438/?comment_id=2527819177234981&notif_id=1546852505111514&notif_t=group_comment_follow

Link do ogólnopolskiego fanpage’a Strajku dla Ziemi: https://www.facebook.com/earthstrikepl/

Link do międzynarodowego fanpage’a Strajku dla Ziemi: https://www.facebook.com/EarthStrikeInt/

Link do międzynarodowej strony internetowej (polska wersja strony w budowie): https://www.earth-strike.com/

Mamy nadzieję spotkać Cię na proteście 15 stycznia! W razie pytań dotyczących ruchu Earth Strike, jego idei i postulatów, zapraszamy do kontaktu z przedstawicielką medialną w Białymstoku, Martą Brzosko, pod adresem email: martabrzosko@yahoo.com