ZostajeMY w UE! – protest na Rynku Kościuszki 10.10

ZostajeMY w UE!

Białystok dołącza do miast, w których odbędą się demonstracje w reakcji na czwartkowy wyrok kontrolowanego przez PiS Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że przepisy traktatu o UE są niezgodne z polską ustawą zasadniczą.

Apelujemy:

Weźcie flagi Polski i Unii Europejskiej, załóżcie koszulki z napisem Konstytucja.

Przyjdźcie w niedzielę o godz. 18:00 na Rynek Kościuszki przy fontannie.

Traktat o Unii Europejskiej nie jest sprzeczny z Konstytucją RP. To ustawy PiS niszczące praworządność i niezależność sądownictwa są w sprzeczności z prawem polskim i unijnym.

My zostajemy! Jesteśmy Europą!

Prof. Ewa Łętowska komentuje orzeczenie TK Julii Przyłębskiej

Ta decyzja oznacza faktyczny polexit, tyle że bez nazwy. Rządzący chcą wybierać sobie elementy systemu prawnego UE jak rodzynki z ciasta. Tak, żeby nikt im się do niczego nie wtrącał.
To coś absolutnie bezprecedensowego. Mamy wypowiedzenie, kompletne zakwestionowanie samej zasady lojalnej współpracy między państwami UE, zapisanej w art. 4 traktatu. To samo serce Unii.
Zakładnikami tej całej historii są oczywiście sędziowie. To oni będą obrywać ustawą kagańcową za stosowanie się do prawa unijnego i za honorowanie rozstrzygnięć TSUE (do czego są prawnie zobowiązani). Zakładnikami będzie też publiczność, która w tej sytuacji traci zupełnie stabilność orzecznictwa.

Białostocki protest współorganizują

Komitet Obrony Demokracji Region Podlaskie

Partia Zieloni

Link do wydarzenia na Fb: https://fb.me/e/2HxJkt8CS

My zostajemy! Nasze miejsce jest w Unii Europejskiej!

Aktualizowana lista miast – różne godziny: