Podlaski Komitet Obrony Demokracji zachęca mieszkańców regionu do udziału w ogólnopolskiej Obywatelskiej Kontroli Wyborów

Podlaski Komitet Obrony Demokracji zachęca mieszkańców regionu do udziału w ogólnopolskiej Obywatelskiej Kontroli Wyborów

Już w niedzielę 28 czerwca, odbędą się wybory prezydenckie. Wybory trudne, naznaczone wcześniejszymi nieprawidłowościami, wybory odbywające się w trakcie pandemii, która sparaliżowała życie mieszkańców i otworzyła furtkę do łamania praw obywatelskich i ignorowania zapisów konstytucyjnych. Właśnie z tego względu uznajemy za szczególnie istotne zorganizowanie rzetelnej i aktywnej Obywatelskiej Kontroli Wyborów. Napięta sytuacja polityczna, nowe przepisy zmniejszające minimalną liczbę osób w komisji do zaledwie trzech, rozszerzenie wątpliwego głosowania kopertowego sprawiają, że poważnie obawiamy się nieprawidłowości przy liczeniu głosów oraz fałszerstw wyborczych.

Obywatelska Kontrola Wyborów jest konieczna. Nieustabilizowany system prawny oraz przede wszystkim fakt, że tak zorganizowane wybory nie będą spełniały wszystkich zasad wyborczych powodują, że ich wynik może zostać zakwestionowany, a same wybory uznane za nielegalne.

Komitet Obrony Demokracji chce pilnować zarówno procesu głosowania, jak samego liczenia głosów. Weryfikacja głosów jest w tej sytuacji najważniejszym elementem. KOD we współpracy z Fundacją Batorego brał czynny udział w Obywatelskiej Kontroli Wyborów samorządowych z 2018 roku. Była to pierwsza tak duża kontrola od 1989 roku. Wzięło w niej udział ponad 600 obserwatorów-wolontariuszy. Wszyscy zostali odpowiednio przeszkoleni, aby mogli rzetelnie wypełnić swoje obowiązki. Obywatelska Kontrola Wyborów działała również w trakcie ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych, a doświadczenia wolontariuszy mówią, że już sama ich obecność w komisjach wyborczych powodowała baczniejsze przestrzeganie procedur.

Możliwość zorganizowania Obywatelskiej Kontroli Wyborów jest naszym prawem. Prawem, z którego powinniśmy skorzystać. Już sama obecność kontrolerów działała mobilizująco na komisję i powoduje przestrzeganie procedur. Dlatego zachęcamy wszystkich, którzy mają możliwość i potrzebę udziału w OKW. Im więcej nas będzie, tym większe prawdopodobieństwo, że wybory odbędą się poprawnie, bez łamania prawa i dadzą rzetelne, niepodważalne wyniki.

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie: https://www.okw.info.pl/