Spotkanie z sędzią Pawłem Juszczyszynem | 29.09.2020 Białystok

Komitet Obrony Demokracji Region Podlaskie zaprasza na spotkanie: gościć będziemy Pawła Juszczyszyna – sędziego, który stał się symbolem walki o niezależne sądownictwo.

Nazywam się Paweł Juszczyszyn. W związku z odwołaniem mnie z delegacji do Sądu Okręgowego chcę podkreślić, że prawo stron do rzetelnego procesu jest dla mnie ważniejsze od mojej sytuacji zawodowej. Sędzia nie może bać się polityków, nawet jeśli mają wpływ na jego karierę. Apeluję do koleżanek i kolegów sędziów, aby zawsze pamiętali o rocie ślubowania sędziowskiego, orzekali niezawiśle i odważnie

– te słowa sędziego Pawła Juszczyszyna pod koniec listopada 2019 roku cytowały wszystkie polskie media.

Sędzia Juszczyszyn, żądając (z powołaniem się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej) od kancelarii Sejmu listy poparcia dla kandydatów do neo-KRS, wiedział, czym ryzykuje. Mógł być pewny odwołania. Podobnie, jak postępowania dyscyplinarnego, które niezwłocznie wdrożono. Mimo to orzekł tak, jak dyktowało mu prawo i sumienie.

W ten sposób sędzia wyznaczył standard niezawisłości sędziowskiej. Niedługo potem stał się symbolem walki o niezależne sądownictwo.

Niezłomna postawa sędziego została doceniona przez obywateli. Sędzia Paweł Juszczyszyn otrzymał nagrodę – Obywatelską Honorową Odznakę za szczególne zasługi dla praworządności, obronę wolnych sądów i za determinację w żądaniu list poparcia do nowej KRS.

Spotkanie odbędzie się 29.09.2020 o godz. 18:00 w Restauracji Receptura (sala bankietowa) przy ul. Św. Rocha 14 w Białymstoku (w tzw. Spodkach).

Ze względów epidemicznych liczba miejsc będzie ograniczona. Prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa w spotkaniu na adres e-mail: podlaskie@ruchkod.pl i przybycie 15 minut przed spotkaniem.

Zapraszamy. Sprawdźcie kalendarze i zróbcie wszystko, by mieć wolny wieczór w tym terminie. Warto!

zdj. IUSTITIA, Twitter